Odkrywanie historii starego Dworca Centralnego w Warszawie

Redakcja

15 stycznia, 2024

Dworzec Centralny w Warszawie jest uznawany za zabytek naszego kraju. W tym miejscu każdego dnia przewijają się setki osób. Ciekawa architektura przyciąga wzrok i robi duże wrażenie na turystach oraz mieszkańcach. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Dworzec Centralny w Warszawie obecnie

Dworzec Centralny w Warszawie jest aktualnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy Polski. Każdego roku stacja obsługuje kilkanaście milionów pasażerów. Co ciekawe, każdego dnia kursuje tutaj ponad 900 pociągów. 

Dworzec Centralny w Warszawie zabytek

Budynek został uznany za zabytek w 2019 roku. Warto wiedzieć, że Warszawa Centralna jest dziełem Arseniusza Romanowicza. Projektowanie nowego obiektu rozpoczęło się po II wojnie światowej. Ostatecznie dworzec oddano do użytku w 1975 toku. Docenić warto charakterystyczną przeszkloną bryłę, która nawiązuje do modernizmu. Szybko wrosła ona w pejzaż miasta i stanowi jego ważną część. 

Dworzec Centralny w Warszawie architektura

Dworzec stworzono w stylu modernistycznym. Jest to ogólne określenie prądów w światowej architekturze, które rozwijał się głównie w latach 1910-1980. Styl zakłada odejście od stylów historycznych i od wszelkiej stylizacji. Konstrukcja Dworca Centralnego nie zmieniła się praktycznie od czasu powstania. Odznacza się charakterystyczną, ogromną bryłę, podobną do wiaty. Bryła budynku ma trzypoziomową konstrukcję i robi spore wrażenie na każdym, kto odwiedza to miejsce. 

Dworzec Centralny w Warszawie jest budynkiem modernistycznym, uznawanym za zabytek. 

 

Polecane: