Przybliżenie historii kościoła św. Augustyna w Warszawie

- Tadek Walnicki
- 15-12-22
Rozwój osiedla Muranów w Warszawie stał się inspiracją dla powstania świątyni, wzniesionej dzięki darowiznom Józefa Mikuckiego, urzędnika oraz hrabiny Aleksandry Potockiej. Kościół św. Augustyna w Warszawie powstawał od końca XIX wieku. Wspaniała budowla ze słynnymi czterema dzwonami dziś zachwyca nieustannymi inwestycjami, pozwalającymi cieszyć się z przebywania w domu bożym.
Historia Kościoła św. Augustyna
Pierwszą Mszę Świętą odprawiono w nowo powstałym kościele 10 grudnia 1896 roku. Parafia w dzielnicy Muranów skupiała coraz więcej mieszkańców i nawet niedokończona budowla znacznie przydała się mieszkańcom coraz liczniej powstających w tej okolicy osiedli. W trakcie II wojny światowej kościół św. Augustyna w Warszawie znalazł się na terenie dzielnicy żydowskiej, utworzonej przez niemieckiego okupanta. Przez jakiś czas odbywały się w nim nabożeństwa dla pozostałych na miejscu katolików. Budynek jednak zamknięto, a z czasem przekształcono w magazyn, następnie stajnię. Wieżę kościoła zajęli Niemcy, którzy zorganizowali w niej punkt obserwacyjny. Przypadkowo uszkodzona przez batalion "Zośka" ocalała. Budynek po zakończeniu wojny podlegał licznym remontom, renowacjom. W październiku 1959 r. na tle złotej kuli na wieży miała ukazać się Matka Boska. Kulę zamalowano na czarno decyzją władz. Kościół św. Augustyna w Warszawie został odrestaurowany i służy do dziś.
Dzisiejsza rola Kościoła św. Augustyna
Obecnie parafia nieustannie się rozwija, wychodząc na przeciw nowoczesnym technologiom. Kościół św. Augustyna w Warszawie skupia wiele grup parafialnych, posiada nowe (2006 rok) organy, oświetlenie zewnętrzne. Sprawnie działa jego strona internetowa, gdzie znajdują się informacje o historii i bieżących wydarzeniach, w tym godziny nabożeństw, otwarcia kancelarii parafialnej itp. Duszpasterze dbają o doskonały wygląd oraz utrzymanie stanu technicznego kościoła oraz zapewniają parafianom dodatkowe propozycje jak udział w pielgrzymkach. Przez stronę parafialną można zamówić książkę, dotyczącą jej historii.
Komentuj artykuł