Bohaterski wyczyn żołnierzy AK: Historia Powstania Warszawskiego

Redakcja

14 stycznia, 2024

Redutą Wawelską nazwano ośrodek powstańców warszawskich pomiędzy ulicami Wawelską, Mianowskiego, Uniwersytecką i Pługa. Obroną Reduty Wawelskiej dowodził podporucznik Jerzy Gołembiewski, pseudonim Stach, komendant ośrodka i dowódca jednego z oddziałów Armii Krajowej Warszawa-Ochota. Niemcy zaatakowali redutę 4 sierpnia 1944 roku. Powstańcy bronili się przez kilka dni, udało im się spalić niemiecki czołg. Niestety, z powodu braku amunicji 11 sierpnia musieli zaprzestać walki. Podczas obrony reduty zginęło kilkudziesięciu powstańców. Obrona Reduty Wawelskiej to ostatni zryw powstańców warszawskich na Ochocie.

Powstanie Warszawskie – symbol walki o wolność

! sierpnia 1944 roku wybuchło w Warszawie powstanie, które na zawsze stało się symbolem walki Polaków o wolność. Wywołane przez dowództwo AK, całym sercem popierane przez cywilną ludność Warszawy. Powstanie było walką o wyzwolenie miasta z rąk Niemców, ale również walką o niezależność od ZSRR, obroną przed komunistycznymi władzami państwa radzieckiego. Powstańcy liczyli na pomoc aliantów, ta okazała się jednak niedostateczna. Radziecka Armia Czerwona, stacjonująca po drugiej stronie Wisły, nie przyszła w sukurs powstańcom. Bohaterska walka Polaków trwała 63 dni, 3 października powstanie ostatecznie upadło.

Powstanie Warszawskie – historia, która nie może być zapomniana

O bohaterach powstania nie można zapomnieć. Poległo ich tak wielu. Tak wielu młodych ludzi, dzieci nawet, oddało życie w obronie ukochanego miasta. W obronie wolności i niezależności. Zapłaciliśmy za ten zryw okrutną cenę – stolicę zrównano z ziemią, warszawiaków wypędzono z miasta. Ale ci młodzi ludzie na zawsze zapisali się w pamięci Polaków.

Polecane: