Dziennik projektu Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej: wewnętrzne spojrzenie na nasze osiągnięcia

Redakcja

7 stycznia, 2024

Dziennik projektu Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej opublikowany w całości ujrzał światło dzienne w 2011 roku. Dokument pracowni architektonicznej został udostępniony przez Michała Jankowskiego, syna kierownika pracowni i współautora dokumentu. Cenny materiał został spisany wraz z Józefem Sigalinem. Dotyczy od powstania projektu MDM i organizacji pracy architektów. Co warto wiedzieć o tym dzienniku? Jakie informacje są ważne?

Cenne źródło historyczne

Dziennik projektu Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej bazuje na pracy zespołu architektów, którzy stworzyli Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową. Praca nad projektem rozpoczęła się w 1950 roku, a zakończyła w 1952 roku. Do 21 marca 1951 dokument spisywał kierownik pracowni. Po tym czasie został on zastąpiony przez Stanisława Jankowskiego. Warto wiedzieć, że Dziennik projektu MDM obejmuje spis narad produkcyjnych, daty spotkań, postanowienia i zarządzenia. Publikacja jest wzbogacona podpisami obecnych osób na spotkaniach. 

Dziennik projektu Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej 

Na stronach dziennika znajdują się wpisy odnośnie struktury, organizacji pracy i składu zespołu. Dokument ma 74 strony i pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat. Dostarcza nam wielu ciekawych informacji o tym, jak tworzono projekt MDM. Faktem jest, że to ważne źródło historyczne, które nawiązuje do budowy socrealistycznej Warszawy. 19 stycznia 2011 roku udostępniono Dziennik Pracowni MDM na portalu internetowym naszaStolica.waw.pl. To nieocenione źródło do badań, które dotyczą projektowania i budowy MDM. 

Polecane: